Wszyscy uczniowie naszej szkoły znajdą ciekawe zajęcia organizowane przez szkolną bibliotekę. Zapraszamy.

78409786_1002090360159513_5028464005539168256_n

Ponad dziesięć lat temu zainicjowałam w naszej Szkole działalność Dyskusyjnego Klubu Książkowego, który spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów i nauczycieli – miłośników książki. Od kilku lat w dyskusjach o książkach, biorą udział nauczyciele z Żoliborskiego Klubu Nauczycieli Humanistów ( któremu przewodniczy Pani Wicedyrektor Magdalena Kaźmierczak) wraz ze swoimi uczniami.

74780917_2626132637469115_7576936679445889024_n

W bieżącym roku szkolnym zaplanowaliśmy dwie dyskusje:

 Dyskusję o książce „Kto uratował jedno życie” Ewy Nowak

Kto ratuje jedno życie, jakby cały świat ratował” to cytat, który widnieje na medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Irena Sendlerowa podczas II wojny światowej uratowała wiele osób: dzieci i dorosłych. To książka o tej niezwykłej bohaterce i ludziach, którzy jej pomagali.

W pierwszym semestrze dyskutowaliśmy o tej książce z uczniami dwóch klas trzecich. Dyskusji towarzyszył konkurs plastyczny „Ilustracja do książki”.

Książka adresowana jest do dzieci młodszych. Zachęcam do lektury uczniów klas 1-3.

Dyskusja o drugiej książce, o tej samej tematyce, ale dla dzieci starszych miała odbyć się w kwietniu. Zainteresowanie jak zawsze był bardzo duże – uczniowie czytali książkę i czekali na dyskusję. Niestety tak się złożyło, że nie możemy się spotkać, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać książkę. Zachęcam do lektury uczniów klas 4 – 6.

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej”, postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy… dwa i pół tysiąca dzieci!

„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku… To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś…”

Serdecznie zachęcam do obejrzenia filmu o Irenie Sendlerowej „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Jest to wzruszająca opowieść o bohaterstwie w trudnych czasach.

Ewa Obojska

 


Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców  do odwiedzenia Bloga Biblioteki

Małgorzata Bykowska

Nauczyciele bibliotekarze

Pracownicy biblioteki

mgr Ewa Obojska
nauczyciel dyplomowany

mgr Małgorzata Bykowska
nauczyciel dyplomowany

 

Do pobrania

Skip to content