V Żoliborski Konkurs Kościuszkowski

W kwietniu i maju 2017 r. odbył się jubileuszowy, V Żoliborski Konkurs Kościuszkowski. Podobnie jak w ubiełym roku, w czterech żoliborskich szkołach podstawowych został przeprowadzony etap szkolny, w którym uczniowie musieli rozwiązać test złożony z 50 pytań dotyczących Naczelnika i jego czasów. Czterech najlepszych przedstawicieli każdej szkoły zostało jej reprezentacją i wzięło udział w etapie finałowym. W środę 26 kwietnia 2017 r. odbyła się gra miejska, będąca drugim, finałowym etapem konkursu. Tym razem, z okazji jubileuszu, gra została nieco poszerzona, a uczestnicy rozpoczynali ją już… w poniedziałek, 24 kwietnia, w godzinach popołudniowych (15.30 – 17.00). W dniu głównej gry miejskiej na starcie zlokalizowanym na Pl. Żelaznej Bramy, przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, stawiły się reprezentacje czterech żoliborskich szkół podstawowych – SP nr 65, SP nr 68, SP nr 92 oraz SP nr 267. Punktualnie o godz. 9.00 pierwsza drużyna wyruszyła na trasę gry, przebiegającej śladami walk podczas insurekcji kościuszkowskiej (zahaczającej zatem o Arsenał Warszawski, Pałac Młodziejowskiego – w XVIII wieku ambasadę rosyjską, o którą toczyły się ciężkie walki, Pomnik Kilińskiego) w Warszawie oraz miejsc pamięci związanych z postacią Naczelnika. Na każdym z 7 punktów kontrolnych zawodnicy musieli rozwiązać test wiedzowy złożony z 10 pytań oraz zmierzyć się z zadaniem sprawnościowym. Wcielali się zatem w rolę deszyfrantów zakonspirowanych wiadomości powstańczych, sanitariuszy niosących rannego powstańca na noszach do ambulatorium, strzelców ostrzeliwujących ambasadę (broń palną zastąpiły w tym zadaniu rzutki) czy też szewców reperujących zniszczone buty. Zawodnicy podeszli do gry miejskiej z niezwykłym zaangażowaniem, a ich zapału nie osłabiła nawet niezbyt dopisująca tego dnia pogoda. Po upływie około trzech godzin wszystkie zespoły szczęśliwie osiągnęły metę na Pl. Zamkowym. Pomimo zmęczenia nóg i szarych komórek, humory dopisywały, a wrażenia towarzyszące realizacji zadań będą zapewne jeszcze długo towarzyszyć uczniom.
17 maja 2017 r. odbyła się gala zamykająca konkurs, podczas której nastąpiło wręczenie nagród dla laureatów. Szczególnie gratulujemy uczniom ze SP nr 92, którzy zwyciężyli w żoliborskiej rywalizacji. Ucziowie ze SP nr 65 zajęli miejsce drugie. Nasi reprezentanci tym razem uplasowali się na trzecim miejscu. Uczniowie ze SP nr 68 zajęli miejsce czwarte. Uroczystość uświetniło przedstawienie w nieszablonowy sposób traktujące o postaci Kościuszki, przygotowane przez uczniów klasy 4a, 5a i p. Marię Łukaszewicz. Wrażenie zrobił też występ grupy tanecznej pod opieką p. Marioli Tyskiej.
Szczególne podziękowania należą się obsłudze punktów – kilkunastu licealistom ze Społecznego LO nr 7 im. Bronisława Geremka wraz z opiekunami, p. Robertem Sitkowskim i p. Michałem Przyborowskim, bez pomocy których gra miejska nie mogłaby się odbyć. Panu Michałowi pragniemy również podziękować za obsługę fotograficzną gry miejskiej. Dziękujemy również p. Pawłowi Andrzejczakowi za pomoc organizacyjną, a p. Łukaszewicz i p. Tyskiej za przygotowanie części artystycznej gali.

Opiekunowie konkursu: Magdalena Kaźmierczak, Kamil Potrzuski

Wyświetl wg kategorii

godlologo singlebip_logo_pomn1_grad

Adres

Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie,
ul. Braci Załuskich 1 , 01-773 Warszawa