Serce Kapsuły Czasu

“Serce Kapsuły Czasu to trwająca równolegle do budowy i ekspozycji rzeźby – ogólnopolska akcja społeczna, mająca na celu zebranie prac plastycznych i literackich, które są/będą zamknięte wewnątrz kapsuły.

Dotychczas w przedsięwzięcie zaangażowało się przeszło 1000 szkół z całej Polski, których uczniowie (i ich rodzice) przygotowywali prace plastyczne i literackie na zadany temat: “Świat za 100 lat. Jaki będzie?”.

Dzięki pomocy urzędów miast, kuratoriów, domów kultury i dyrekcji szkół zebraliśmy blisko 4000 prac z całej Polski, które 5 września 2020 r. zostały zamknięte wewnątrz Kapsuły Czasu podczas uroczystości na Placu Szczepańskim w Krakowie (relację z tego wydarzenia można zobaczyć na naszym kanale You Tube). Galerię wybranych prac można zobaczyć na stronie www.kapsulaczasu.org/galeria, natomiast kompletny katalog wszystkich dzieł znajduje się na dedykowanej, bezpłatnej aplikacji mobilnej “Kapsuła Czasu”

Tym samym “Serce Kapsuły Czasu” skrywa w sobie przepiękne prace plastyczne i literackie opisujące wizje świata odległego o sto lat od dnia dzisiejszego – stanowi swoisty most łączący teraźniejszość z przyszłością. Wśród prac można znaleźć kolorowe opisy urbanistycznego rozkwitu polskich miast i wsi, rozwoju robotyzacji i medycyny w skali dotychczas nieznanej. Opisy nowych systemów politycznych niwelujących różnice dzielące ludzi pod względem materialnym i społecznym. Można również trafić na wesołe opisy wynalazków takich, jak wirtualne zwierzęta domowe, androidy o funkcjach najlepszego przyjaciela, odrzutowych butów czy soczewek umożliwiających “ściąganie” na sprawdzianach. 🙂

Wszystkie te prace – “Serce” naszej Kapsuły Czasu łączą się w jedną całość – świadectwo społeczne ludzi nam współczesnych, które dzięki kapsule zostanie podarowane następnym pokoleniom Polaków.

Mam nadzieję, że ten niedługi opis stanowić może wyjaśnienie idei wymiaru społecznego, jaki niesie ze sobą ekspozycja Kapsuły Czasu w Warszawie – Sercu Polski.

W związku z powyższym mamy nadzieję, że wzorem Krakowa i Łodzi, również Warszawa pomoże w rozpropagowaniu idei Serca Kapsuły Czasu, dzięki czemu katalog futurystycznych wizji zamkniętych w jej wnętrzu będzie się poszerzał. Liczymy w szczególności na pomoc w promocji akcji “Serce Kapsuły Czasu” tj. trwającej nieprzerwanie możliwości nadsyłania prac plastycznych i literackich do Kapsuły. Dotychczas informacje były przesyłane do Kuratoriów, które informowały szkoły i domy kultury. Same szkoły/domy kultury dostając “sygnał z góry”, ogłaszały tę akcję na terenie swoich placówek. Więcej szczegółów dot. nadsyłania prac na https://kapsulaczasu.org/opis-akcji/

unnamed

unnamed (1)

godlologo singlebip_logo_pomn1_grad

Adres

Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie,
ul. Braci Załuskich 1 , 01-773 Warszawa