Rada Europy do dzieci

council-of-europe-referendum-falls-short-of-standards.w_hr_1- Jest prosta zasada, o której należy pamiętać: wszystko, co zakrywa bielizna jest Twoje i nikt nie ma prawa robić nic przez co będziesz czuł się nieswojo i będziesz się wstydził – przypomina film edukacyjny przygotowany przez Radę Europy. Nawiązuje on do problemu seksualnego wykorzystywania dzieci.

Film opowiada historię rodzeństwa, które zostało wykorzystane seksualnie przez znajomego rodziców. Dzieci są przestraszone, ale w końcu decydują się opowiedzieć swoją historię nauczycielce.

- Jeśli przydarzy się to Tobie lub komuś kogo znasz, koniecznie powiedz o tym zaufanej osobie – przekonuje lektor.

Film przypomina, że Polska jest sygnatariuszem Konwencji Rady Europy o ochronie dzieci przed seksualnym wykorzystywaniem i niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych, nazywanej powszechnie Konwencją z Lanzarote. Ma ona przede wszystkim chronić dzieci oraz usprawnić międzynarodową współpracę w zakresie przeciwdziałania przemocy seksualnej i rozpowszechniania pornografii dziecięcej.

W praktyce to dokument, w którym zapisano zobowiązania dotyczące ochrony dzieci. Pierwszym z nich jest to, że dzieci szukające pomocy zawsze będą traktowane poważnie. Drugie zobowiązanie polega na powstrzymaniu tych dorosłych, którzy wykorzystują dzieci seksualnie, a trzecie – iż dzieci, które były wykorzystywane dostaną pomoc, by mogły wrócić do zdrowia.

Konwencja z Lanzarote została opracowana w październiku 2007 r. Polska podpisała ją od razu, ale ratyfikowała dopiero w 2014 r. Sejm i Senat zgodziły się na to jednogłośnie.

Film przygotowany przez Radę Europy został przetłumaczony na język polski na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka.

Wyświetl wg kategorii

godlologo singlebip_logo_pomn1_grad

Adres

Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie,
ul. Braci Załuskich 1 , 01-773 Warszawa