ESTETYKA WSPÓŁCZESNOCI

projek edukacyjny

Projekt edukacyjny „Estetyka współczesności”

W ramach projektu edukacyjnego Estetyka współczesności uczniowie uczestniczą w teoretycznych i praktycznych zajęciach poświęconych sztuce współczesnej.

Estetyka-współczesnoći-oferta_Page_1-1024x767Część teoretyczna obejmuje 25 godzin lekcyjnych. Uczniowie poznają podstawowe strategie  interpretacji sztuki współczesnej. Analizują jej powiązania ze sztuką klasyczną oraz życiem  codziennym sztuka użytkowa, popularna). Uczą się dostrzegać związki współczesnych dzieł z problematyką społeczną, historią, rozwojem technologicznym, filozofią.

W części praktycznej uczniowie realizują własny projekt estetyczny, polegający na stworzeniu współczesnego dzieła sztuki oraz dokonaniu jego opisu (w wymiarze 2-3 stron). Opis ten jest formalny, „katalogowy”, wyjaśniający technikę, motywację stworzenia takiego waśnie dzieła oraz jego interpretację – ma to być niejako obrona dzieła.
Dzieło powstaje w oparciu o wiedzę zdobytą? w trakcie trwania projektu. Autorami pomysłu i jego wykonawcami są wyłącznie uczniowie. Na tym etapie projektu prowadzący zajęcia pełni rolę konsultanta.

Projekt kończy się wystawą prac uczestników oraz wydaniem katalogu wystawy, zawierającego opisy stworzone przez uczniów. Wystawa planowana jest na ostatni tydzień czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Pracując w ramach projektu „Estetyka współczesności” uczniowie:

 

  • zaczynają aktywnie uczestniczą w świecie sztuki współczesnej,
  • zapoznają się z zagadnieniami teoretycznymi dotyczącymi sztuki i estetyki,
  • uczą się stosować wiedzę teoretyczną w praktyce,
  • zapoznaj się z dziełami sztuki współczesnej,
  • uczą się dokonywać pogłębionej analizy i interpretacji,
  • rozwijają umiejętności pracy zespołowej,
  • rozwijają zdolność myślenia nieschematycznego.

Projekt zrealizowany z funduszu RR

Wyświetl wg kategorii

godlologo singlebip_logo_pomn1_grad

Adres

Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie,
ul. Braci Załuskich 1 , 01-773 Warszawa