Galeria internetowa

Z początkiem roku uruchomiona została galeria internetowa www.kotarban.com
Prezentuje ona szereg prac warszawskiego, żoliborskiego artysty Marka Kotarby, obchodzącego w tym roku 40 lecie pracy twórczej.
W galerii zobaczymy całkowicie unikalne, niepowtarzalne prace wykonane w najbardziej szlachetnej formie ceramiki, jaką jest porcelana.
Prace w porcelanie uważane są za najtrudniejsze, ze względu na delikatność i tendencję do odkształcania się w procesie wypalania, czyli niejako „pamiętania” przez materiał nadanego mu wcześniej kształtu.
Na tle urozmaiconego asortymentu – prac przedstawiających zwierzęta, fantazyjne postaci, domki, czy anioły, szczególnie wyróżniają się porcelanowe głowy.
Z pozoru podobne do siebie, ale jednak każda inna. Drobne elementy wykończenia nadają porcelanowym głowom indywidualnych cech charakteru.
Dodatkowym elementem wzbogacającym porcelanowe głowy są krótkie, para literackie opisy utrzymane w klimacie realizmu magicznego.
Prace Marka Kotarby znajdują się w wielu miejscach na świecie – w USA, Kanadzie, Francji, Niemczech, a nawet w chyba najbardziej prestiżowym muzeum ceramiki na świecie – we włoskim Faenza.
Galeria online pozwala zwiedzającym również dokonać zakupu prac które, jak już wspomnieliśmy, są całkowicie indywidualne.
Pośród ponad stu prac wystawionych w wirtualnej galerii nie znajdziemy dwóch identycznych. Galeria jest dwujęzyczna: opisy prac są w języku polskim i angielskim.
Aktualnie trwają prace nad otwarciem kolejnej galerii online, skierowanej wyłącznie do anglojęzycznych odbiorców. Ta galeria budowana jest we współpracy z brytyjską firmą, która reprezentuje artystę na terenie UK.
Marek Kotarba – artysta interdyscyplinarny, ceramik, rzeźbiarz, malarz, rysownik i grafik. Mieszka i pracuje w Warszawie. Studiował rzeźbę w pracowni prof. Ludwiki Nitschowej. Absolwent Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie.
Artysta tworzy głównie w  porcelanie, którą nazywa najszlachetniejszą formą ceramiki. Jej biel łączy z intensywnymi kolorami obrazów na płótnie – właśnie w formie kotarbanów.
Marek Kotarba jest członkiem ZPAP oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Ceramików „Keramos”
Prace artysty znajdują się w zbiorach kolekcjonerów z Polski, Francji, Niemiec, Finlandii, Szwecji, Włoch, Kanady, USA, Izraela, W Muzeum Narodowym w Warszawie oddział Nieborów, w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz w Międzynarodowym Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech.
Artysta prowadzi też działalność na rzecz popularyzacji sztuki – poprzez warsztaty mające uwrażliwić młodzież szkolną na tworzenie  ale i na postrzeganie sztuki, ale również prowokuje dojrzałych odbiorców poprzez serię krótkich filmów prezentujących POPRAWKI do uznanych światowych dzieł, (jak chociażby Guernica Picassa). Wprowadzając widza w świat sztuki, Marek Kotarba zadaje pytanie o granice integralności dzieła i poprzez swoje prowokacyjne „poprawki” zmusza nas do głębszej refleksji o naturze sztuki.
W tym roku artysta będzie obchodził czterdziestolecie swojej twórczości.
godlologo singlebip_logo_pomn1_grad

Adres

Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie,
ul. Braci Załuskich 1 , 01-773 Warszawa