Elektrośmieci

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w zbiórce elektrośmieci. Wszystkim Rodzicom oraz Uczniom serdecznie dziękujemy za wielkie zaangażowanie !!!

Na zakończenie akcji, uczniowie klas 0 – III uczestniczyli w ciekawej lekcji, przygotowanej przez chłopców i dziewczynki  z  klasy III d.

Elektrośmieci to wszystkie popsute, nieużywane, niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne, działające kiedyś na prąd lub na baterie np. zepsute komputery, telefony, zabawki i gadżety elektroniczne, stare pralki, lodówki i drobne urządzenia AGD a także zużyte świetlówki i LEDy.

Elektrośmieci nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika, porzucać w lesie ani w przydrożnych rowach, ponieważ zawierają liczne szkodliwe substancje, np.: rtęć, freon, azbest, kadm czy związki bromu, które po wydostaniu się z zardzewiałej lodówki, stłuczonego kineskopu telewizora lub rozbitych świetlówek przenikają do gleby, wód gruntowych i powietrza. Nieodpowiednie postępowanie z elektrośmieciami w skrajnych przypadkach może spowodować zatrucie organizmów ludzi i zwierząt substancjami trującymi zawartymi w zużytym sprzęcie.

Elektrośmieci należy przekazać do specjalnych punktów zbierania, w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Zużyte urządzenia można zostawić także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu, np. można oddać stary telewizor przy zakupie nowego. Wystarczy go przynieść do sklepu, w którym kupuje się nowy sprzęt .Wszystkie odebrane elektrośmieci trafią do zakładów przetwarzania, gdzie poddawane są procesom odzysku i recyklingu. Uzyskane w ten sposób surowce są wykorzystywane do produkcji nowych urządzeń. Kompletne, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne stanowią źródło wielu surowców tj. złoto, srebro, miedź i aluminium, które można ponownie wykorzystać.

Telefon komórkowy zawiera takie materiały jak miedź i złoto, a także metale rzadkie, jak iryd, kobalt i inne. Aby uzyskać tonę miedzi, trzeba przetworzyć 1000 ton skały. Ta sama tona miedzi znajduje się również w 14 tonach odpadów elektronicznych. Jak obliczyli szwedzcy ekolodzy, w jednej tonie aparatów telefonicznych poza miedzią znajduje się około kilograma srebra i 300 gramów złota.

Eksperci Greenpeace oszacowali, że gdyby wszystkie zebrane w ciągu roku elektrośmieci załadować do wagonów towarowych, to utworzony z nich pociąg opasałby kulę ziemską. Gdyby ustawić jeden na drugim wszystkie telewizory, jakie co roku wymieniamy na nowe, to można by z nich zbudować kolumnę blisko 50 razy wyższą niż Mount Everest.

Szklane drzwiczki pralki mogą zostać przerobione na praktyczną miskę żaroodporną, a odzyskane i przetworzone włókna karbonowe posłużą do produkcji wytrzymałych żagli lub namiotów. Metale, w tym złoto, srebro.., czy miedź, odzyskane z zużytych telefonów komórkowych można wykorzystać do wytwarzania czajników, plomb dentystycznych, a nawet instrumentów muzycznych zaś plastikowe elementy z zużytej lodówki mogą posłużyć do produkcji kołpaków samochodowych.

Anna Sławek

Wyświetl wg kategorii

godlologo singlebip_logo_pomn1_grad

Adres

Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego w Warszawie,
ul. Braci Załuskich 1 , 01-773 Warszawa