210. urodziny Juliusza Słowackiego

Paweł Huelle napisał, że pamięć jest kluczowym pojęciem każdej kultury i że wszystko, co tworzymy, z czym obcujemy, zawiera się w pamięci. Głęboko w to wierzymy i zgadzamy się z pisarzem z Gdańska, dlatego też 4 września uczciliśmy 210. urodziny naszego patrona – Juliusza Słowackiego.
Jak to zrobiliśmy?
Przede wszystkim o godzinie 9.10 gromko odśpiewaliśmy hymn naszej szkoły. Ale to nie wszystko. W Sadach Żoliborskich wśród zieleni przechadzał się sam Juliusz Słowacki pod ramię z Zofią Bobrówną i rozdawali przechodniom cytaty pochodzące z jego poezji i dramatów.
W centrum Sadów przez mikrofon płynęły słowa pieśni Juliusza Słowackiego nie tylko po polsku, lecz także po angielsku. To uczniowie z klasy 6a i 7a oraz 5f włączyli się w przygotowanie tego występu. Myślę, że Juliusz Słowacki byłby naprawdę szczęśliwy, wiedząc, że jego poezja przekroczyła granice polszczyzny.
Klasa 8b wystawiła fragment „Balladyny”, za co wszyscy aktorzy zostali nagrodzeni oklaskami.
Na zakończenie Pani Dyrektor Mariola Pietroń-Ratyńska wraz ze zdolną młodą śpiewaczką z zespołu „Melodynki” zaśpiewały piosenkę „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi” do słów naszego patrona i muzyki Marka Grechuty.
To było naprawdę radosne świętowanie, a dzięki temu, że tak dobrze je przeżyliśmy, mamy nadzieję, że zarówno uczniowie, jak i nauczyciele naszej szkoły będą pamiętali także w przyszłym roku i w kolejnych latach o poecie urodzonym 4 września 1809 roku w Krzemieńcu.